Klasická masáž

Masáž je jedním z nejstarších léčebných, rehabilitačních a relaxačních prostředků. Již v dávné minulosti přišel člověk na to, že třením či hnětením lze zmírnit bolest, odstranit únavu nebo připravit tělo na zátěž. V současnosti existuje mnoho typů masáže, které mají nejrůznější zaměření.

Význam masáže je obrovský. Masáž ovlivňuje celkový stav organismu, a to jak tělesný, tak duševní. Účinek na tělesnou stránku se projevuje jednak na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, podstatným zvýšením výživy kožních buněk a zlepšením jejich činnosti. Pokožka se tak stává vláčnou, pevnější, pružnější a tím zpomaluje tvorbu vrásek.

Zřejmým je účinek masážních hmatů na ztuhlá místa svalové tkáně. Při naprostém uvolnění svalu a pravidelném masírování lze takové "zatvrdliny" odstranit. Podrážděním nervových zakončení ve svalech vzniká důležitý účinek, kterým je zlepšení výživy svalu. Masáž působí i na soustavu nervovou. Pomalá a lehce prováděná masáž má uklidňující účinek, na rozdíl od masáže rychlejší a silnější, která působí dráždivě a povzbudivě.